ryby jezero Tanganika

Chov ryb jezera Tanganika

Zabýváme se chovem ryb z jezera Tanganika. Ryby jsou zajímavé svým chováním, zbarvením i péčí o potomstvo. Některé druhy nejsou na první pohled ohromující, ale vynahradí to svým chováním a péčí o mladé. Například ryby rodu Xenotilápie, které jsou křehčí. Když je vyndáme z akvária a manipulujeme s nimi, může se u nich objevit bakteriální infekce. Proto doporučuji ryby, které nosí mladé, ponechat v akváriu, mladé rybky si najdou svoje místo v nádrži a rodiče jim nic neudělají. Je nutné je krmit živou potravou, aby se dostala právě k mladým rybkám. Sám to tak zásadně dělám, rodiče nevylovuji, jen jednou za čas odrostlá mláďata. Sice „produkce“ mladých ryb není tak efektivní, ale ryby nestresuji a zůstává jim silný rodičovský pud. Podobně chovám i ryby rodu Tropheus, také nechám mladé rozplavat v nádrži a poté při čištění vylovím.

Jiné to bylo s chovem ryb rodu Cyphotilapia, konkrétně C.fronosa Burindi – s nimi jsem začínal před 25-ti let, majestátní, krásné ryby. K nim jsem si pořídil C. fronosa Blue Mpibwe, byly jedny z prvních dovezených do Čech. Ryby potřebují větší nádrž – nejlépe 800 litrů a více. Po zabydlení hejna v nádrži, při pravidelném krmení- stačí 2x až 3x týdně a i periodické výměně vody, se ryby pravidelně vytíraly. Měly také odpočinkové období, kdy tolik výtěrů neprobíhalo, pravda je, že teploty v nádrži klesaly k 21-22 °C, ale rybám to evidentně prospívalo. Přeci jenom žijí ve větších hloubkách, myslím, že je to jedna z chyb u chovatelů, kteří drží ́Cyphotilapie v teplotách 26 °C a vyšších. Další je nevhodné krmení a překrmování, ryby jsou jako-by líné.

Plno začínajících chovatelů dělá při chovu ryb z jezera Tanganika chyby, například špatnou volbou velikostí nádrže, nevhodným mícháním druhů ryb a i špatným krmením. Krmení musí být kvalitní, sušené, mražené i živé. Správná velikost nádrže, filtrace + výměna vody, čím častěji, tím lépe.

Mezi chovateli ryb z jezera Tanganika se vedou debaty o divokých rybách, které jsou na pořízení relativně drahé. S porovnáním generací F1 po rodičích z přírody, že nemívají takovou barvu, nechtějí se tolik třít apod. Vidím to tak, že je zanedbaná péče o ryby a hlavně krmení. Koupíte si například kvalitní ryby rodu Tropheus a krmíte je pouze vločkovým krmivem, myslím, že to nestačí. Investuji do ryb, musím i do krmení... Pravda je, že ryby rodu Tropheus jsou náchylné k zacpání střev při překrmování. Má to souvislost také s kvalitou vody, má-li voda vyšší odpadní látky - problém s nafukováním se zvyšuje....

Pěkné ryby + výborná voda + filtrace + krmení + velikost nádrže + osvětlení a je to!

Pokud si nevíte s něčím rady, kontaktujte nás a my vám rádi pomůžeme.

Petrochromis red bulu point
Petrochromis red bulu point
Neolamprologus pectoralis
Neolamprologus pectoralis
Tropheus ilangi Yellow WF
Tropheus ilangi Yellow WF
Tropheus Kasakalawe WF
Tropheus Kasakalawe WF
Xenotilapia flourescent green + nigrolabiata Red princess
X. fluorescent green+X.nigrolabiata Red princess WF