Chov ryb jezera Tanganika
Zabýváme se chovem ryb z jezera Tanganika. Ryby jsou zajímavé svým chováním, zbarvením i péčí o potomstvo. Některé druhy nejsou na první pohled ohromující, ale vynahradí to svým chováním a péčí o mladé. Například ryby rodu Xenotilápie, které jsou křehčí. Když je vyndáme z akvária a manipulujeme s nimi, může se u nich objevit bakteriální infekce. Proto doporučuji ryby, které nosí mladé, ponechat v akváriu, mladé rybky si najdou svoje místo v nádrži a rodiče jim nic neudělají. Je nutné je krmit živou potravou, aby se dostala právě k mladým rybkám. Sám to tak zásadně dělám, rodiče nevylovuji, jen jednou za čas odrostlá mláďata. Sice „produkce“ mladých ryb není tak efektivní, ale ryby nestresuji a zůstává jim silný rodičovský pud. Podobně chovám i ryby rodu Tropheus, také nechám mladé rozplavat v nádrži a poté při čištění vylovím.
Jiné to bylo s chovem ryb rodu Cyphotilapia, konkrétně C.fronosa Burindi – s nimi jsem začínal před 25-ti let, majestátní, krásné ryby. K nim jsem si pořídil C. fronosa Blue Mpibwe, byly jedny z prvních dovezených do Čech. Ryby potřebují větší nádrž – nejlépe 800 litrů a více. Po zabydlení hejna v nádrži, při pravidelném krmení- stačí 2x až 3x týdně a i periodické výměně vody, se ryby pravidelně vytíraly. Měly také odpočinkové období, kdy tolik výtěrů neprobíhalo, pravda je, že teploty v nádrži klesaly k 21-22 °C, ale rybám to evidentně prospívalo. Přeci jenom žijí ve větších hloubkách, myslím, že je to jedna z chyb u chovatelů, kteří drží ́Cyphotilapie v teplotách 26 °C a vyšších. Další je nevhodné krmení a překrmování, ryby jsou jako-by líné.
Plno začínajících chovatelů dělá při chovu ryb z jezera Tanganika chyby, například špatnou volbou velikostí nádrže, nevhodným mícháním druhů ryb a i špatným krmením. Krmení musí být kvalitní, sušené, mražené i živé. Správná velikost nádrže, filtrace + výměna vody, čím častěji, tím lépe.
Mezi chovateli ryb z jezera Tanganika se vedou debaty o divokých rybách, které jsou na pořízení relativně drahé. S porovnáním generací F1 po rodičích z přírody, že nemívají takovou barvu, nechtějí se tolik třít apod. Vidím to tak, že je zanedbaná péče o ryby a hlavně krmení. Koupíte si například kvalitní ryby rodu Tropheus a krmíte je pouze vločkovým krmivem, myslím, že to nestačí. Investuji do ryb, musím i do krmení... Pravda je, že ryby rodu Tropheus jsou náchylné k zacpání střev při překrmování. Má to souvislost také s kvalitou vody, má-li voda vyšší odpadní látky - problém s nafukováním se zvyšuje....
Pěkné ryby + výborná voda + filtrace + krmení + velikost nádrže + osvětlení a je to!
Pokud si nevíte s něčím rady, kontaktujte nás a my vám rádi pomůžeme.