Chlazená gastronomická akvária

Akvária jsou určena pro prodej humrů, krabů, slávek, ústřic apod. Nádrže jsou sestavovány tak, aby co nejlépe napodobily prostředí ve kterém tito živočichové žijí - v kvalitní mořské vodě, která je dobře prokysličená a chlazená na optimální teplotu.

Akvárium musí být vyrobeno z dvojitého skla, protože je chlazeno na nižší teplotu než je jeho okolí a bez izolace, která vznikne ve zdvojení skel, by se orosilo. Agregát chlazení musí být velmi výkonný, aby zvládal uchladit relativně velkou masu vody na odpovídající teplotu. Samotný agregát chlazení je kvalitní výrobek - mořská voda protéká titanovým šnekem, kde se voda chladí, díky titanu nedochází ke korozi.

Teplota vody se nastaví na digitálním termostatu. K dalším zařízení patří výkonná filtrace, UVC lampa apod. Před umístěním humrů do akvária je důležitá aklimatizace. Firma, která humry dodá, by měla dbát na to, aby zvířata byla kvalitní - některé dodavatelské firmy mají tzv. aklimatizační bazény, kde jsou humři umístěni - tím se snižuje riziko úhynu po transportu.

Z praxe mohu jen doporučit - akvárium je stavěno na určitý počet živočichů. Nemělo by docházet častým navyšováním počtů živočichů nad kapacitu akvária. Také je nutná údržba akvária, podobná tropickému výstavnímu akváriu. Částečná výměna vody, též výměna náplní filtrů apod. Platí zde jednoduché pravidlo - čím více živočichů „projde“akváriem, o to více se musíme o akvárium postarat. Jinak při dodržení všech odborných doporučení - chlazené akvárium funguje bez problémů.

Pro usnadnění představy o realizaci chlazeného akvária – orientačně:

  1. Akvárium (diterm) - cena podle velikosti akvária od 30.000 do 90.000 Kč
  2. Chlazení akvária - cena podle výkonu od 21.000 do 90.000 Kč
  3. Filtrace vody - od 20.000 do 80.000 Kč
  4. Výroba vody - od 1.000 do 10.000 Kč
  5. Ostatní - od 5.000 do 50.000 Kč
  6. Osvětlení - od 3.000 do 30.000 Kč

Ukázky realizací

Akvárium Diterm
Akvárium Diterm